top of page

Women In Games Büyük Buluşma (17 Ocak 2018)


Çok keyifli ve etkili bir eğitim gününün ardından merhaba… “Women In Games Büyük Buluşma” başlığı altında gerçekleşen mükemmel bir günü geride bıraktım. Şu anda saat gece yarısından sonra 01.42 ve ben çok yorgun olmama rağmen bu mükemmel günün ardından düşündüklerimi dile getirmek için klavyenin başına oturdum. Tabi bu tecrübelerimi sizinle paylaşmadan önce dingin bir kafayla yazımı gözden geçirmek zorunda kalacağım için, sizler benim bu paylaşımıma bir kaç gün sonra ortak olacaksınız. Buna sanki, canlı yayının bir kaç saniye arkadan gelmesi gibi diyebiliriz bence. :)

Evet efendim. Öncelikle bilmeyenler için “Women In Games” nedir önce onu bir anlatayım… Women In Games, OYUNDER (Oyun Yapımcıları & Geliştiricileri Derneği) bünyesinde kurulan, oyun sektöründeki profesyoneller ile bu sektörde bulunmak isteyen girişimci kadınları bir araya getirerek oyun sektöründe geliştirici olarak bulunan kadınların sayısını artırmak amacıyla kurulan ve bu amaç kapsamında çalışmalar, eğitimler düzenleyen bir kuruluştur. Bugünkü büyük buluşmaya gelirsek, oyun sektörüne gönül vermiş ya da vermek isteyen yaklaşık 25 kadının, oyun sektöründeki büyük firmalardan gelen kişilerden sektör hakkında kilit bilgiler aldıkları aynı zamanda birbirleriyle tanıştıkları eğitici, öğretici ve ufuk açan paylaşımların yapıldığı keyifli bir etkinlikti.


Şunu söylemeliyim ki bugün için seçilen eğitimlerin neler olacağı çok dikkatlı bir şekilde ayarlanmış. Bu alanda hiç bilginiz olmasa bile bu bir günlük eğitim sonrası, oyun sektörü hakkında bir uçtan bir uca neler olduğu konusunda yeterli bilgi sahibi oluyorsunuz. Özetle bu eğitimleri şu başlıklar altında toplayarak size ifade edebilirim: Oyun geliştirme süreci, Para Kazanma, Oyunun Pazarlanması, E-spor, yeni nesil oyun türlerinden de sayılan Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik ve Oyunlaştırma.


Şimdi, biraz da bir katılımcı olarak ne hissettiğimden, neler yaşadığımdan bahsedeyim. Öncelikle eğitimin yapıldığı ortamı çok beğendim, Kolektif House, insanın çalışasını getiriyor :) Kolektif House’da çalışan firmaların kendilerine özel çalışma alanları olmakla beraber kat içinde bulunan ortak çalışma alanları da çok renkli, örneğin bir çalışma masasının ağaç kovuğunun içinde bulunması ve ya aralarda bulunan mini golf sahaları gibi. Böyle muhteşem bir ortamda oyun sektöründeki insanlarla buluşmak, onlardan bilgiler almak, tecrübe paylaşımında bulunmak çok güzel bir deneyimdi. Ayrıca bu sektöre girmek isteyen ve ya yeni girmiş benim gibi insanlarla tanışmak, bu muhteşem deneyimi onlarla paylaşmak da çok güzeldi. Özetle herşey muhteşemdi. :)


Son söze geçmeden önce Women In Games için yapılan jingle’n beni kalpten vurduğunu da söylemeliyim, bestesiyle sözleriyle çok beğendiğim ve bir kaç gündür söyleyip durduğum bir şarkı haline geldi. Şarkıyı Women In Games’in web sayfasından dinleyebilirsiniz.


Son söz olarak ise, etkinlik boyunca çektiğim kesitlerle oluşturduğum aşağıdaki videoyu da izleyerek bu gün hakkında daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.


Sağlıcakla…


Bu yazı aynı zamanda Medium'da da yayınlandı.


Comments


Şuraya da bir reklam alanı koyalım, ama ilginizi çekmiyorsa boşverin :)

Şuraya da bir reklam alanı koyalım, ama ilginizi çekmiyorsa boşverin :)

Etiketler
Henüz etiket yok.
bottom of page